iunie, 2018

07iunToata ZiuaUPB vă invită la festivitatea de decernare a titlului academic de DOCTOR HONORIS CAUSA domnului Prof. Marius Stan

Citeste mai mult

Despre eveniment

Universitatea POLITEHNICA din Bucureşti are deosebita onoare de a vă invita la festivitatea de decernare a Titlul Academic de DOCTOR HONORIS CAUSAdistinsului Profesor Dr. Marius Stan, Director la Institutul de Cercetare Argonne National Laboratory, Statele Unite ale Americii.

Evenimentul va avea loc în data de joi, 7 iunie 2018, la rectorat UPB-Sala Senatului, cu începere de la ora 12:00

Domnul Profesor Doctor Marius Stan este recunoscut internațional ca unul dintre întemeietorii modelării și simulării pe calculator a fenomenelor care apar la multiple scale temporale și spațiale. Activitățile sale de cercetare utilizează elemente de inteligență artificială și simulări pe calculatoare de mare performanță pentru crearea unor materiale noi cu aplicații în domeniul energetic și în cel al componentelor elecronice.

Laudatio

Toata Ziua (Joi)

Locatie

Sala Amfiteatru AN010 "Radu Voinea"