Voi ați întrebat, iar Andreea Radu a răspuns, în cel mai recent articol din seria #ÎntreabăUnAntreprenor.

Întrebări UPBizz:

1. Cum te descrii în câteva cuvinte?

Mă reprezintă curajul nebunesc, emoţia, hărnicia şi independenţa.

1. Spune-ne câteva lucruri despre perioada studenției. Dacă ai putea (având experiența de acum) ai face ceva diferit?

Consider că perioada studenției m-a format ca om, iar dacă aș putea da timpul înapoi probabil aș încerca sa lucrez și mai mult pentru a-mi realiza visul.

1. De ce antreprenor și nu salariat?

Ca antreprenor, cu un talent special și o ambiție de fier poți transforma o idee în realitate….ai acestă libertate de a decide, salariat fiind, consider că esti îngrădit din anumite puncte de vedere.

1. Cum ai ales idea de afacere?

Ideea de afaceri, clar, a început  într-un domeniu care m-a pasionat, pentru că deși nimic nu poate garanta succesul afacerii mele e mult mai posibil să reușesc cu o idee de la  care sunt pasionată și în care pot investi și la nivel emoțional.

1. Care au fost riscurile asumate la început?

Capitalul personal și timpul dedicat vieții  personale

1. Ai avut un mentor cu rol definitoriu în ceea ce faci astăzi?

Primii mentori au fost parintii mei.

1. Ce era diferit după primul an de business?

A fost un an plin de experiențe, un an în care am învățat, am luptat să mă autodepasesc, am analizat concurența și factorii cheie ai succesului.

1. Care a fost investiția inițială?

Investiția principală, fiind vorba de pasiune, a constat în timpul alocat.

1. Ce înseamnă un eșec în afaceri?

Nu exista eșec în afaceri  decat dacă ajungi la insolvență, restul sunt doar lecții care te motivează să fii mai creativ, mai ambițios, mai atent la nevoile pieței

1. Transmite-ne 3 pași/sfaturi pe care le consideri esențiale în demararea unei afaceri.

Ai nevoie de o viziune și un plan clar, de valori coerente, de o definire a misiunii, de obiective pe termen lung și pe termen scurt….fară acești pași, consider că nu poti crea o afacere de succes.