martie, 2019

18mar(mar 18)13:3019(mar 19)18:30UPB gazdă pentru - Management Committee and Working Groups Meeting - COST Action CA16116

Citeste mai mult

Despre eveniment

În contextul preluării Președinției Consiliului Uniunii Europene de către România, Universitatea Politehnica din București va organiza întâlnirea bianuală a Consiliul Director (Management Comitee–MC) al Acțiunii COST 16116 – Wearable Robots for Augmentation, Assistance or Substitution of Human Motor Functions (https://www.cost.eu/actions/CA16116), la sediul UPB, în perioada 18-19 martie 2019. Deschiderea evenimentului va vea loc marți 18 martie 2019, ora 13:30, Biblioteca UPB, sala 2.1.

Directorul Acțiunii COST 16116 – Dl. Dr. ing. Jan VENEMAN, a manifestat dorința de a colabora cu Dl. Prof. Petre Lucian SEICIU din cadrul Universității Politehnica din București, în vederea găzduirii întâlnirii bianuale a Consiliul Director al Acțiunii COST 16116.

Dl. Prof. dr. ing. Petre Lucian SEICIU este reprezentantul României în cadrul Programului de cercetare European COST (Cooperare Europeană în Știință și Technologie), făcând parte din Consiliul Director al Acțiunii COST 16116.

Scopul AC16116 este dezvoltarea cercetării intereuropene în domeniul roboților portabili pentru îmbunătățirea, asistarea și substituirea funcțiilor motrice umane. AC16116 reunește cercetători de renume din toate țările UE.

Prin găzduirea acestui eveniment Universitatea Politehnica din București va contribui în mod direct la dezvoltarea relațiilor de cercetare și dezvoltare în domeniul roboților portabili, dintre toate statele Uniunii Europene.

La evenimentul, care va consta dintr-un număr important de sesiuni științifice și reuniuni cu componentă predominant tehnică, vor participa aproximativ 80 de cercetători din toate țările UE ceea ce va conferi centrului nostru universitar o și mai mare vizibilitate în cadrul comunității UE dar și pe plan internațional.

MEETING PROGRAM

POSTER COST 616116

18 (Luni) 13:30 - 19 (Marti) 18:30

Locatie

Biblioteca Centrala

UPBrelatii.publice@upb.ro Splaiul Independentei nr 313, sector 6, Bucuresti

Biblioteca CentralaMisiunea BC/UPB este de a participa activ la procesul de instruire, formare şi educare, precum şi la activitatea de cercetare din UPB, prin dezvoltarea unei baze infodocumentare pertinente ştiinţific, destinată susţinerii programului de bibliotecapoliînvăţământ şi de cercetare al studenţilor, cadrelor didactice, cercetătorilor, facilitând accesul la aceste colecţii de informaţii, conştientă fiind de rolul strategic pe care îl are biblioteca în cadrul societăţii informaţionale.