Sesiunea de Comunicări Științifice Studențești este evenimentul dedicat studenților din Universitatea Națională de Știință și Tehnologie POLITEHNICA București pentru a-și  prezenta realizările deosebite obținute în activitatea de cercetare științifică desfășurată în cadrul studiilor universitare de licență sau masterat.

În cadrul fiecărei secțiuni sunt premiate cele mai bune lucrări. Ulterior, lucrările sunt evaluate în cadrul celor cinci domenii ale universității iar cele mai bune lucrări din fiecare domeniu de licență și masterat sunt premiate în cadrul Galei de Absolvire a Universității Naționale de Știință și Tehnologie POLITEHNICA București.

Cea mai populară lucrare  va fi selectată dintre lucrările premiate pe domenii (fie la licență, fie la masterat) prin votul online al studenților și cadrelor didactice și va obține Premiul de impact 2024.

Participarea la concursul pentru acest premiu se realizează prin prezentarea pe site-ul universității a unei sinteze a lucrării (contribuție și impact potențial al rezultatelor științifice obținute).

Valoarea premiului este de 10.000 lei.

Lucrarile premiate.