Universitatea Politehnica din București, prin Centrul de cultură, voluntariat, sport și activități recreative (CCVSAR), organizează miercuri, 20 februarie, începând cu ora 18.00, în clădirea Rectoratului, Sala Senatului, lansarea cărții „Te iubesc, nu mai am margini”, cel de-al șaselea volum de versuri al poetului Constantin Romulus Preda.

Amfitrionul evenimentului, la care și-au anunțat deja prezența nume importante, va fi chiar rectorul universității, Domnul Mihnea Costoiu:

• Alice Năstase Buciuta, redactor-șef al revistei Tango,
  • Nicolae Breban, romancier, eseist, poet, dramaturg și publicist,
  • Lucian Avramescu, poet, prozator și jurnalist,
  • Octavian Știreanu, scriitor și jurnalist,
  • Ștefan Mitroi, poet, prozator și jurnalist,
  • Costin Tuchilă, jurnalist cultural și critic literar,

Totodată, cei prezenți se vor bucura de un recital de muzică folk oferit de Maria Gheorghiu.

Constantin Romulus Preda s-a născut în martie 1990,  în municipiul Craiova, județul Dolj și este licențiat în Drept și Științe Politice.

A publicat, până în prezent, cinci cărți de versuri:

• „Mii de baionete îmi decorează inima” (Editura Autograf MJM, Craiova, 2013),
  • „Iubirea noastră înflorește dincolo de stele” (Editura Autograf MJM, Craiova, 2013),
  • „Cap sau pajură, sabie sau inel de logodnă” (Editura Autograf MJM, Craiova, 2015),
  • „Martirul Garoafei” (Editura Autograf MJM, Craiova, 2015),
  • “Te iubesc aproape orb” (Editura Hoffman, Caracal, 2018).

I s-a decernat premiul de debut al Festivalului Internațional „Mihai Eminescu” (ediția I, septembrie 2013), fiind remarcat de Justo Jorge Padrón, unul dintre poeții importanți participanți la prima ediție a Congresului Mondial de Poezie de la Craiova.

Referințe critice: Ion Cristoiu, Nicu Panea, Ovidiu Ghidirmic, Vasile Morar, Florea Miu, Mihai Firică, Aurelian Titu Dumitrescu, Alice Năstase Buciuta, Ştefan Mitroi, Ion Deaconescu, Jean Băileşteanu, Marian Barbu, Tudor Nedelcea, Mircea Pospai, Ciprian Chirvasiu, Costel Stancu, Delia Muntean, Lucian Avramescu, Costin Tuchilă, Ion Cristofor.

„Despre poezie se pot spune foarte multe cuvinte, însă niciodată nu vor fi suficiente pentru că poezia nu are limite și nu poate fi definită în niciun fel. Consider că poezia există în fiecare dintre noi, este tocmai acea fărâmă de haos care ne leagă de visul din care am fost azvârliți către viață. Niciodată nu mă simt mai aproape de cel care sunt cu adevărat decât atunci când scriu. Fiecare imagine care îmi fulgeră sufletul vine, probabil, dintr-o lume care chiar există, undeva în afara percepției noastre. Poezia este, de multe ori, instrumentul cu care îmi măsor timpul rămas în jumătatea goală a clepsidrei.”