Workshop-ul cu tema - Dezvoltarea curriculumului în contexte internaționale – la UPB

Ministerul Educației Naționale – Unitatea de Management al Proiectelor cu Finanțare Externă (UMPFE) în parteneriat cu Universitatea POLITEHNICA din București (UPB) vă invită la evenimentul comun al proiectelor ROSE și CRED dedicat dezvoltării curriculumului – Dezvoltarea curriculumului în contexte internaționale – recomandări pentru elaborarea curriculumului în România.

Workshop-ul va avea loc luni, 3 iunie 2019 între orele 09.00 – 14.00, la Biblioteca Centrală UPB, etaj II (sălile 2.1, 2.2 și 2.3)

Evenimentul este organizat în contextul activităților dedicate elaborării documentelor privind curriculumul național acoperite în mod comun de cele două proiecte sistemice aflate în derulare, CRED și ROSE.

În cadrul proiectului ROSE își desfășoară activitatea experți dedicați acestei tematici care vor prezenta rapoartele lor intermediare privind practicile internaționale în domeniul curriculumului din perspectiva centrării pe competențe și centrării pe elev, precum și istoricul dezvoltării curriculare în țara noastră.

În proiectul CRED este în lucru documentul privind reperele pentru proiectarea și actualizarea curriculumului național a cărui versiune de lucru va fi prezentată în cadrul acestui eveniment.