Vă prezint un experiment original realizat în cadrul Facultății de Energetică, Universitatea Politehnica din București.

Măsurătorile au fost făcute cu o cameră de termoviziune Fluke TI 300. Sensibilitatea termică (NETD / Noise Equivalent Temperature Difference) a camerei este ≤ 0.05 °C la 30 °C (50 mK). Domeniul de măsurare este -20 °C … +650 °C, iar rezoluția imaginii este 240 × 180 pixeli.

Se observă cum în timp de 5 minute mi-am încălzit pielea capului cu aproximativ 3 grade, fără să mă mișc. Culoarea verde este înlocuită treptat de galben și roșu în imaginile 3-6.

Acest lucru l-am făcut printr-o acțiune simultană de transmitere a energiei din zona centrului energetic 2 spre centrul energetic 7, pe axa energetică principală a corpului, cât și prin exterior, prin învelișul energetic al organismului.

Este foarte probabil un experiment unic în lume datorită acțiunii mai sofisticate de transmitere simultană a energiei cât și prin creșterea de temperatură realizată într-un timp scurt.

Acest experiment demonstrează că putem să ne menținem un înveliș energetic foarte bun și să transmitem pase de energie către oricare organ din corp ca să funcționeze mai bine.

În felul acesta ne putem menține sănătoși și să avem totodată o stare fizică și psihică foarte bună cât mai mult timp.

Se prezintă în graficul următor variația temperaturii în timp în partea superioară a capului subiectului analizat.

Mai multe într-un articol viitor.

Autori, Lucian Mândrea, Facultatea de Energetică, Mail – mandrea_lucian@hotmail.com

lucian.mandrea@upb.ro

Aurel Chirilă și Dragoș Deaconu, Facultatea de Inginerie Electrică.