Universitatea POLITEHNICA din Bucureşti, în parteneriat cu Honeywell România și Inspectoratul Școlar al Municipiului București, a dat startul unei noi ediții a competiției de proiecte inovatoare în domeniul energiei –TeCHALLENGE 2021 – editia a V-a.

Concursul se desfasoara la nivel national în perioada 15.03.2021-08.10.2021 si se adreseaza tuturor elevilor de liceu din România.
Precizăm faptul că sunt eligibili și elevii care la momentul depunerii aplicațiilor sunt în clasa a XII-a.

În ceea ce privește configurația competiției TeChallenge 2021, destinată studenților, aceasta va fi disponibilă in cel mai scurt timp.
Participanții (elevi) se pot înscrie cu proiecte realizate individual sau în echipă, numărul componenților unei echipe nefiind limitat.

Domeniile în care aceștia pot realiza un proiect sunt următoarele:

– Eficiența energetică;
– Surse regenerabile de energie;
– Energie inteligentă;

Premiile oferite pentru elevi sunt:
• Premiul I – 4.000 lei;
• Premiul II – 3.000 lei;
• Premiul III – 2.000 lei;
• Mențiune – 1.000 lei; se pot acorda până la 3 mențiuni.
• Premiul special „Elisa Leonida Zamfirescu” (pentru eleve) – 1.000 lei

Toate detaliile desfăşurării concursului TeCHALLENGE sunt disponibile pe site-ul competiției – http://www.techallenge.pub.ro/.
Informații suplimentare privind organizarea competiţiei de proiecte pot fi solicitate la adresa de e-mail – techallenge@upb.ro

REGULAMENTUL DE DESFASURARE AL COMPETITIEI

Persoana de contact: Iordan Georgiana