UPB anunță lansarea apelului la candidaturi pentru Programul de burse doctorale „Petrache Poenaru”.

Programul este o inițiativă a Universității POLITEHNICA din București (UPB) în parteneriat cu Agenţia Universitară a Francofoniei (AUF), fiind destinat doctoranzilor înscriși în cadrul universităților membre AUF din Europa Centrală și Orientală.

Impactul pozitiv al proiectelor dezvoltate în ultimii ani împreună cu AUF și dedicate comunității academice francofone din Europa Centrală și Orientală ne-a determinat să lansăm acest program, care reprezintă un nou pas în procesul de internaționalizare și de dezvoltare a cercetării științifice, la nivel transnațional și transdisciplinar.

Totodată ne onorează faptul că programul de burse doctorale poartă numele inventatorului stiloului modern – Petrache Poenaru, un nume important în istoria universității noastre.

Pentru detalii privind condițiile depunerii dosarelor de candidatură, accesați link-ul: