Prin prezentul ANUNT, Universitatea Politehnica din Bucuresti isi exprima intentia de primire a expresiilor de interes din partea mediului economic pentru contracte subsidiare de tip C, D.

Proiectul Tehnologii curate de procesare si/sau valorificare materiale cu potential combustibil – CleanTech urmareste cresterea transferului de cunostinte, tehnologie si personal cu competente CDI intre Universitatea Politehnica din Bucuresti si mediul privat prin realizarea de servicii de cercetare / dezvoltare precum:

– determinarea experimentala a compozitie deseurilor municipale,
– cercetari privind obtinerea de biocombustibili din deseuri,
– solutii tehnologice imbunatatite de producere a biogazului din deseurile municipale;
– obtinere biomasei pentru obtinerea de comustibili de generatie a –II a,
– valorificare deseuri,
– eficientizarea energetica a instalatiilor

Tematica proiectelor propuse trebuie sa se incadreze sau sa fie relevanta pentru urmatorul domeniu: Energie, Mediu si Schimbari Climatice.

ANUNT LANSARE CONTRACT SUBSIDIAR DE TIP C, D
METODOLOGIE PRIVIND ACCESUL LA INFRASTRUCTURA DE CERCETARE – PROIECT CleanTech