CREDEM

în solidaritate și în capacitatea oamenilor de a trece împreună prin provocări. În prezent este la îndemâna noastră să ajutăm mii de oameni.

Comunitatea Universității POLITEHNICA din București a inițiat o campanie de colectare dedicată victimelor războiului din Ucraina!

+40 757 732 867+40 751 022 832
Colectarea se va face în cadrul campusului UPB – situat în Splaiul Independenței nr. 313, Sector 6, București – la parterul Bibliotecii Centrale a universității, în intervalul orar 9:00 – 19:00, în fiecare zi din săptămână.
donatii.ucraina@upb.ro

Empatie

Ajutor

Solidalitate

Speranță

Oameni

În cadrul centrului de colectare veți putea dona:

• 1. Alimente neperisabile

Ce pot fi consumate fără preparare prealabilă ( fructe și legume uscate/confiate, cereale ( exemplu: pungi de fulgi de ovăz ), orez expandat, batoane proteice, batoane de cereale, gem, biscuiți, covrigi, ceai, cafea, apa, carne deshidratată, conservele (de ton, fasole, fructe, mazăre, carne, etc.)

• 2. Articole de îmbrăcăminte

Saci de dormit, truse complete de prim ajutor, dispozitive de vedere pe timp de noapte, binocluri, ciorapi bărbătești, prosoape, seturi de produse de igiena personala, antiseptice, lanterne)

• 3. Medicamente

Bandaje, tifon, seringi, sisteme pentru injecții, solutie pentru perfuzii, manusi medicale, spirt medical si antiseptice, antibiotice, hemostatice, analgezice, turnichet pentru oprirea sângerării și garouri, hemoconii (recipiente de colectare a sângelui), genti frigorifice speciale, material de sutură de diferite dimensiuni (pentru intervenții chirurgicale), targa, material pentru repararea fracturilor, catetere intravenoase;

• 4. Alte produse necesare

Pentru mai multe informații, vă stăm la dispoziție la numerele de telefon:
Tel.: +40 757 732 867 / +40 751 022 832