Trei studenți ai Facultății de Automatică și Calculatoare din cadrul Universității POLITEHNICA din București, Marius Trifu, Valentina Iliescu și Radu Cioacă, vor lansa joi, în jurul orei 10:00, un balon meteorologic în Spațiu, în scop educațional. Lansarea va avea loc în județul Ialomița, în apropierea localității Grivița, coordonatele fiind: 44,7398 latitudine și 22,2767 longitudine. Durata urcării și coborârii balonului va fi de aproximativ 2-3 ore, iar acesta va ateriza la o distanță maximă de 40- 50 km față de punctul de lansare. Masa balonului este de 800 g, iar cea a încărcăturii este de aproximativ 2000 g, acesta având un diametru de 150 cm, altitudinea maximă la care poate ajunge fiind de 30 km.