UPB anunță lansarea unui balon meteorologic în Spațiu, de către trei studenți ai Facultății de Automatică și Calculatoare

Trei studenți ai Facultății de Automatică și Calculatoare din cadrul Universității POLITEHNICA din București, Marius Trifu, Valentina Iliescu și Radu Cioacă, vor lansa joi, în jurul orei 10:00, un balon meteorologic în Spațiu, în scop educațional. Lansarea va avea loc în județul Ialomița, în apropierea localității Grivița, coordonatele fiind: 44,7398 latitudine și 22,2767 longitudine. Durata urcării și coborârii balonului va fi de aproximativ 2-3 ore, iar acesta va ateriza la o distanță maximă de 40- 50 km față de punctul de lansare. Masa balonului este de 800 g, iar cea a încărcăturii este de aproximativ 2000 g, acesta având un diametru de 150 cm, altitudinea maximă la care poate ajunge fiind de 30 km.