La propunerea Facultății de Inginerie în Limbi Străine, Senatul Universității Politehnica din București a acordat titlul academic de Doctor Honoris Causa domnului Prof. Siewert Jan Marrink de la Universitatea din Groningen.

Festivitatea a avut loc în Rectorat UPB-Sala Senatului, miercuri, 15 ianuarie 2020, cu începere de la ora 14:00.

Evenimentul s-a bucurat de prezența Excelenței Sale Domnul Roelof Sander van Ees – Ambasadorul Regatului Ţărilor de Jos în România, căruia îi mulțumim și pe această cale pentru prezență.

Prof. Siewert Jan Marrink este părintele-fondator al instrumentului de modelare moleculară cu granulaţie grosieră MARTINI, care a revoluționat domeniile chimiei computaționale, modelarea biomoleculară și simulările dinamice moleculare ale proceselor biomoleculare, cum ar fi: fuziunea membranelor, oligomerizarea proteinelor membranare și formarea domeniului membranar.

LAUDATIO

GALERIE FOTO