Astăzi, 24 octombrie 2022, ora 13:00David Bohmert, Secretar General al CESAER (Conferința Universităților de Inginerie și Cercetare Avansată din Europa), a susținut  la Universitatea POLITEHNICA din București Conferința cu tema – Universities of Science and Technologies for a sustainable and humane future.

Evenimentul a avut loc in Amfiteatrul Radu Voinea din Clădirea Rectorat.

Prin promovarea unor politici educaționale care să faciliteze activitatea universităților din Europa și prin realizările pe care le-a avut în domeniul managementului educațional, David și-a creat o reputație de profesionist dedicat dezvoltării unui cadru instituțional european care să permită universităților de știință și tehnologie o rază mult mai mare de acțiune în societate.

Printre temele pe care le-a abordat, s-au numărat și acțiunile pe care comunitatea unei universități – de la studenți, la cadre didactice și personal administrativ – le pot efectua pentru a crește transferul tehnologic dintre universități și mediul economic și social.

GALERIE FOTO EVENIMENT