Universitatea POLITEHNICA din București a fost în perioada 06 ÷12 septembrie 2017, gazdă pentru delegațiile a două universități de prestigiu din Republica Peru – Universidad Inca Garcilaso de la Vega și Universidad de Piura.

Reprezentanții delegației au vizitat laboratoarele din cadrul Centrului de Cercetări Avansate pentru Materiale, Produse și Procese Inovative CAMPUS.

Vizita delegației a fost realizată în cadrul Proiectului ERASMUS+ UMETECH.

În cadrul aceleiași acțiuni, sub înaltul patronaj al Excelenței Sale Doamna Ambasador María Eugenia Echeverría Herrera și în prezența Domnului Luis Castro Joo, Ministru în Serviciul Diplomatic Peruan, a fost semnat la Ambasada Republicii Peru în România și un acord de colaborare cu universitățile invitate.

Din partea Universității POLITEHNICA din București, acordul a fost semnat de Domnul Mihnea Costoiu – Rectorul universității, iar la eveniment au mai fost prezenți, și Domnul Corneliu Burileanu, Vicepreședinte Senat UPB si Domnul Bogdan Ionescu – Facultatea de Electronică, Telecomunicații și Tehnologia Informației.