La a XV-a ediție a Olimpiadei Internaționale de Matematică pentru Studenți SEEMOUS 2021, echipa UPB (formată doar din studenți ai Facultății de Automatică și Calculatoare) a obținut și anul acesta rezultate de excepție, confirmând astfel valoarea și tradiția, chiar și în perioada pandemiei.

SEEMOUS 2021 s-a desfăşurat în perioada 19 – 24 martie 2021 în Agros, Cipru. La competiţie au participat studenţi provenind de la zece universităţi din România, Grecia şi Cipru.

Cei trei studenţi care au reprezentat Universitatea Politehnica din Bucureşti au obţinut două medalii de argint şi o medalie de bronz, după cum urmează:

Medalie de argint: Buzea Alexandru-Mihai-Iulian (Facultatea de Automatică şi Calculatoare, Anul I, seria CA)

Medalie de argint: Grecu Bogdan-Octavian (Facultatea de Automatică şi Calculatoare, Anul I, seria CC)
Medalie de bronz: Stăvărache Robert-Antonio (Facultatea de Automatică şi Calculatoare, Anul I, seria AA)
Echipa a fost însoțită la competiție de lector dr. Alexandru Negrescu (Leader).