Poli Burse antreprenor pentru doctoranzi si postdoctoranzi – SIMBA

Universitatea POLITEHNICA din Bucureşti, în calitate de Beneficiar, anunţă lansarea, în data de, luni, 15 iulie 2019 a proiectului – Sisteme de invatare bazate pe munca prin burse antreprenor pentru doctoranzi si postdoctoranzi – SIMBA – Cod SMIS 124705, în baza contractului nr. 51668/09.07.2019, proiect cofinanţat din Fondul Social European (FSE), prin Programul Operaţional Capital Uman (POCU) 2014-2020, Axa Prioritara 6 – Educaţie şi competenţe.

Valoarea totală a Contractului de Finanțare este 6.924.060,71 lei, din care finanțare nerambursabilă 6.801.649,22 lei.

Perioada de implementare a proiectului este de 18 luni – 10 iulie 2019 – 9.01. 2021.

Proiectul SIMBA, cu o durata de 18 luni, se incadreaza in prioritatile strategice ale POCU 2014-2020 privind dezvoltarea resurselor umane inalt calificate, cresterea inteligenta si durabila, valorificarea potentialului fortei de munca, crearea conditiilor pentru cresterea gradului de participare pe piata muncii si accesul la locuri de munca de calitate.

Obiectivul general al proiectului il reprezinta cresterea ratei de insertie pe piata muncii a 70 de doctoranzi si 30 de cercetatori postdoctorat in domeniile Chimie, Inginerie chimica si Ingineria materialelor, realizata prin activitati de instruire la un potential loc de munca, ca urmare a parteneriatelor cu agenti economici si institutii din domeniul CDI, cu accent pe sectoarele economice cu potential competitiv conform SNC si pe domeniile de specializare inteligenta conform SNCDI, prin participarea la programe de formare a competentelor antreprenoriale si transversale, in sprijinul cresterii utilitatii si calitatii sistemelor de educatie si formare profesionala.

Sprijinul financiar acordat, în cadrul proiectului, grupului țintă:

– bursa doctorand antreprenor: 1800 Lei/luna, pentru 12 luni consecutive – bursa cercetător postdoctorat antreprenor: 2700 Lei/luna, pentru 12 luni consecutive;