UPB, REZULTATELE STUDENȚILOR UPB LA IMC 2019

Cei șase studenți care au reprezentat Universitatea Politehnica din București la International Mathematics Competition for University Students (IMC), Blagoevgrad, 28 iulie – 3 august 2019, au obținut un premiu I, patru premii III și o mențiune de onoare, după cum urmează:

• Premiul I – Sebastian Cojocariu, Facultatea de Automatică și Calculatoare;
  • Premiul al III-lea – Emanuel Necula, Facultatea de Automatică și Calculatoare;
  • Premiul al III-lea – Raluca Ioana Ciobotia, Facultatea de Inginerie Aerospațială;
  • Premiul al III-lea – Cosmin Bărăscu, Facultatea de Electronică, Telecomunicații și Tehnologia Informației;
  • Premiul al III-lea – Doina Chiroiu-Jitianu, Facultatea de Automatică și Calculatoare;
  • Mențiune de Onoare – Ionuț Petrișor Anghel, Facultatea de Automatică și Calculatoare.

Competiția este organizată de University College London și găzduită de American University in Bulgaria, din Blagoevgrad. În fiecare dintre cele două zile de concurs, studenții au avut de rezolvat 5 probleme pe parcursul a 5 ore.

La competiție au participat 360 de studenți, ce au reprezentat 77 de universități din 40 de țări de pe continentele Africa, America de Nord, America de Sud, Asia și Europa.