REZULTATE DE EXCEPȚIE ALE SPORTIVILOR NOȘTRI OBȚINUTE LA – 4RD   WORLD INTERUNIVERSITIES CHAMPIONSHIPS – BARCELONA – 14– 18 NOIEMBRIE 2018

REZULTATE DE EXCEPȚIE ALE SPORTIVILOR NOȘTRI OBȚINUTE LA – 4RD WORLD INTERUNIVERSITIES CHAMPIONSHIPS – BARCELONA – 14– 18 NOIEMBRIE 2018

Universitatea POLITEHNICA din Bucureşti a fost invitată de către IUSC (Inter Universities Sport Committe) la Campionatul Mondial Interuniversităţi, competiție desfășurată în perioada 14 – 18 noiembrie 2018 la Barcelona, unde a reprezentat cu succes România, fiind singura universitate participantă din ţară.

La acest Campionat mondial interuniversităţi au participat un număr de 2.650 de studenți din 76 de universităţi care au reprezentat 30 de țări din Europa, Asia, Orientul  Mijlociu și Africa.

Transmitem sincere FELICITĂRI și pe această cale sportivilor nostri care ne-au reprezentat cu cinste la ediția din acest an a Campionatului Mondial Interuniversităţi, de unde s-au intors cu rezultate remarcabile:

  • Locul I ȘAH – STUD. TOMICI ŞTEFAN şi STUD.  DAVID ALEXANDRU –  pe echipe
  • Locul II – TENIS DE CÂMP – STUD. NEGOIŢESCU IOANA ALEXANDRA – la simplu feminin
  • Locul III – TENIS DE CÂMP – STUD. TOANCHINĂ IOANA – la simplu feminin
  • Locul III ȘAH – STUD. NĂSTASE ROBERT şi STUD. CIUNGAN ALEXANDRA – pe echipe
  • Locul III – ȘAH – STUD.  TOMICI ŞTEFAN – la individual băieţi
  • Locul IV, V şi VII – ȘAH – STUD. CIUNGAN ALEXANDRA, STUD.  KORBOVLJANOVIC  NATAŞA, STUD.   BITICĂ ŞTEFANIA  – la individual fete

Clasament pe discipline sportive:

  • Locul II – ȘAH  –  din 8 universităţi paricipante
  • Locul IV – TENIS DE CÂMP  – din 21 universităţi participante
  • Locul V – BASCHET MASCULIN  – din 22 universităţi participante
  • Locul V – BASCHET FEMININ  – din 10 universităţi participante
  • Locul IX – VOLEI MASCULIN – din 19 universităţi participante
  • Locul XIII – VOLEI FEMININ  – din 21 universităţi participante

De asemenea și grupul profesorilor coordonatori merită toate felicitările și aprecierile noastre:

Profesori coordonatori echipe:

  • Conf. univ. dr. Răchită Iancu – Volei masculin şi feminin
  • Conf. univ. dr. Neagu Narcis – Nataţie       
  • Lector univ. dr. Florescu Oroles – Tenis de câmp – Şef delegaţie
  • Lector univ. dr. Popescu Ofelia – Şah
  • Lector univ. dr. Leonte Nicoleta – Baschet feminin