Michael Murphy, presedintele (EUA) in vizita la UPB

Asociația Europeană a Universităților (EUA) reprezintă peste 800 de universități la nivel european si are un rol crucial în influentara politicile UE în domeniul învățământului superior, cercetării și inovării. EUA oferă oportunități pentru ca membrii să împărtășească cele mai bune practici prin participarea la proiecte, evenimente și alte activități de învățare reciprocă care implică o gamă largă de universități. Asociația oferă de asemenea membrilor oportunități unice de a modela politicile și inițiativele europene care afectează învățământul superior și cercetarea.

Michael Murphy de la University College Cork a fost ales noul președinte al Asociației Universității Europene (EUA) în timpul Adunării Generale a UEA, care a avut loc la Paris la 11 aprilie 2019.

În dată de 14 mai 2019, domnii Mihnea Costoiu și Michael Murphy au vizitat o serie de laboratoare de cerecetare din centrul CAMPUS al Universității Politehnică din București.