Miercuri, 6 decembrie 2023, Universitatea Națională de Știință și Tehnologie Politehnica București și NXP Semiconductors au inaugurat Laboratorul NXP din cadrul Facultății de Automatică și Calculatoare situat în clădirea corp EG.

Evenimentul, un testimonial al colaborării îndelungate, s-a desfășurat în format fizic, în prezența reprezentanților universității : Domnul Rector Mihnea Costoiu, Domnul Decan and FacultățiiFacultatii de AutomaticăAutomatica, Mihnea Moisescu, Domnul Prodecan Răzvan Rughiniș, și  a reprezentanților NXP Romania: Doamna Director General Simona Almăjan împreună cu reprezentanți ai Consiliul de Relații cu Universitățile.

„Deficitul forței de muncă în România a fost estimat la 145.000 de persoane în 2022 și este prognozat să ajungă la 224.000 de persoane în 2026, dacă nu acționăm rapid și concertat. Impactul economic al acestui deficit este momentan estimat la 4,4 miliarde de Euro, sau echivalentul a 10% din creșterea PIB-ului nominal de anul trecut. Echipa NXP România se numără printre partenerii educației din țară care înțeleg că rolul și responsabilitatea companiilor în procesul de formare al viitorilor specialiști sunt extrem de relevante pentru rezultatele pe care dorim să le obținem. Domeniul microprocesoarelor și microcontrolerelor – în spectrul mai amplu al semiconductoarelor – este, în acest moment, o prioritate strategică la nivelul Uniunii Europene. În măsura în care dorim să recuperăm deficitul profund de pe piața forței de muncă și să oferim tinerilor capacitatea de a achiziționa competențe relevante pe tot parcursul vieții, este extrem de important să dezvoltăm parteneriate cu acele companii care își asumă o responsabilitate mai amplă în românească. Mulțumim NXP România și pentru exemplul pe care îl oferă industriei din țară”, a declarat Mihnea Costoiu.

Laboratorul, dotat și amenajat de NXP Romania, este destinat tuturor studenților facultății de Automatică și Calculatoare și include echipamente care reflectă ultimele tendințe și inovații din industrie. Este dotat cu echipamente care utilizează tehnologie de ultimă oră în domeniul microprocesoarelor și microcontrolerelor dedicate piețelor auto, industriale și Internetului Lucrurilor, investiția totală fiind de aproximativ 105 de mii de euro.

În cadrul laboratorului, cadrele didactice vor susține cursuri de aprofundare și aplicare practică a cunoștințelor teoretice în domeniul Sisteme de Operare respectiv Sisteme de Operare Avansate. În plus, experții NXP vor susține prezentări, workshop-uri și pe diverse proiecte aplicative pe diferite teme de interes pentru industrie.

Laboratorul este configurat cu două spații de lucru: un spațiu dedicat activităților didactice de zi cu zi, respectiv un spațiu dedicat studenților care își desfășoară activități de pregătire a proiectului de diplomă și de disertație în domeniul hardware.