În perioada 26-30 august 2024 Universitatea Națională de Știință și Tehnologie POLITEHNICA București va fi gazda celei de-a şaisprezecea ediţii a „Colocviului Franco-Român de Matematică Aplicată”.

Evenimentul este organizat de Institutul de Matematică „Simion Stoilow“ al Academiei Române în parteneriat cu POLITEHNICA Bucureşti. Scopul acestei manifestări ştiinţifice este de a reuni cercetători în matematică aplicată, în special dintre cei implicaţi în cooperarea ştiinţifică dintre Franţa şi România.

Ediţiile precedente au avut loc la Iaşi (1992), ENS Paris (1994), Cluj (1996), Metz (1998), Constanţa (2000), Perpignan (2002), Craiova (2004), Chambéry (2006), Braşov (2008), Poitiers (2010), Bucureşti (2012), Lyon (2014), Iaşi (2016), Bordeaux (2018) şi Toulouse (2022).

Expuneri plenare vor susține: Mircea Bîrsan (Institutul de Matematică “Octav Mayer” al Filialei Iași a Academiei Române și Universität Duisburg-Essen), Blanche Buet (Université Paris-Saclay), Cristian Cazacu (Universitatea din Bucureşti), Jimmy Lamboley (Sorbonne Université), Grégory Miermont (Ecole normale supérieure de Lyon), Mihai Mihăilescu (Universitatea din Craiova), Radu Precup (Universitatea „Babeş-Bolyai” din Cluj-Napoca), Marjolaine Puel (CY Cergy Paris Université), Radu Purice (Institutul de Matematică „Simion Stoilow“ al Academiei Române), Radu Ștefan (POLITEHNICA Bucureşti), Frédéric Rousset (Université Paris-Saclay), Katharina Schratz (Sorbonne Université), Denis Villemonais (Université de Lorraine), Doina Ciorănescu (Sorbonne Université).

Se vor organiza sesiuni speciale de expuneri pe următoarele subiecte: Grafuri aleatoare, EDP cu coeficienți aleatori, EDP stocastice, Controlabilitatea EDP, Analiză și EDP, Procese aleatoare spațio-temporale și aplicații, Ecuații diferențiale cu aplicații în medicină și biologie, Analiză numerică.

Pentru mai multe informaţii: