European Universities Games este un eveniment multisport care implică sportivi din universitățile europene, desfășurat la fiecare doi ani, găzduit în diferite orașe universitare europene.

Orașele maghiare Debrecen și Miskolc au fost desemnate să găzduiască a 6-a ediție a Jocurilor Universitare Europene, așa cum a fost anunțat la Adunarea Generală EUSA care a avut loc la Madrid în aprilie 2018. Acesta este cel mai mare eveniment sportiv universitar organizat în Ungaria după Universiada de vară din 1965. Organizatorii se așteaptă ca peste 4500 de sportivi să concureze în 17 sporturi diferite.

Alături de competițiile sportive, Jocurile se concentrează pe aspectele educaționale și sociale ale sportului universitar din Europa, prezentând conferințe și workshop-uri pe temele antidoping și incluziune.

În perioada 11-13 iulie 2024, lotul Universității Naționale de Știință și Tehnologie POLITEHNICA București a obținut rezultate remarcabile în cadrul Jocurilor Europene Universitare 2024.

Finala FISU University World Cup a avut loc la Debrecen, echipa universității noastre câștigând finala împotriva Universității din Ljubljana (Slovenia) cu scorul de 19-18.
Echipa de baschet a fost formată din următorii jucători: Amedeo Casale, Nicolae Ciucă, Bobe Nicolescu și Marius Ciotlăuș.

La competitia feminină de baschet 3×3, după două meciuri electrizante în faza optimilor, echipa a pierdut în faza sferturilor la doar două puncte diferență, obținând locul 7.

Echipa de Karate a Universității Naționale de Știință și Tehnologie POLITEHNICA București a obținut rezultate remarcabile în cadrul Jocurilor Europene Universitare 2024 – KATA!

Echipa noastră de Karate a câștigat medalia de bronz la proba KATA și este formată din următorii studenți:
▪Constantin Andrei Stoenescu – Facultatea de Automatică și Calculatoare
▪Mihai Ionut Păunescu – Facultatea de Automatică și Calculatoare
▪Rares Marian Constantin – Facultatea de Inginerie Industrială și Robotică

De asemenea, delegația de Judo a României și-a încheiat participarea la Jocurile Europene Universitare de la Miskolc 2024 cu următoarele rezultate:

Competiția individuală:
Locul I – categoria -100kg, Arsenie Rareș – POLITEHNICA București;
Locul III – categoria +100kg, Șerban Eduard – POLITEHNICA București;
Locul V – categoria – 90kg, Sibișan Alexandru – POLITEHNICA București;
Locul VII – categoria -81kg Radvanszki Szillard – Univ. ,,Lucian Blaga” din Sibiu
Loc VII – categoria – 60kg Anghel Andrei – Univ. „Lucian Blaga” din Sibiu
Locul III – Echipă mixtă

Echipa de studenți judoka din România a avut o evoluție spectaculoasă în competiția pe echipe mixte, desfășurată în a treia zi a evenimentului. După patru meciuri intense, echipa a cucerit medalia de bronz, reușind să repete performanța de anul trecut. Echipa este formată din studenți din trei centre universitare: POLITEHNICA București, Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu și Universitatea „Babeș-Bolyai” din Cluj.

Performanțele deosebite ale sportivilor noștri demonstrează dedicarea și talentul lor, aducând prestigiu universităților pe care le reprezintă. Felicitări tuturor pentru aceste realizări remarcabile!