UNSTPB a obținut un număr impresionant de distincții în cadrul a două prestigioase saloane de invenții desfășurate, în această toamnă, la nivel european: Salonul Internațional de Invenții INOVA – INOVA – BE THE ROLE MODEL desfășurat la Zagreb, în Croația, în perioada 26-29 septembrie, respectiv Salonul Internațional de Invenții – ITE, International Invention & Trade Expo 2023 desfășurat la Universitatea Kensington din Londra, în perioada 4-6 octombrie.

Salonul Internațional de Invenții INOVA – INOVA – BE THE ROLE MODEL este al doilea salon de invenții din Europa, ca mărime, și al doilea cel mai vechi salon de acest tip din lume. 450 de expozanți din 23 de țări au fost prezenți la această ediție a evenimentului, invitat special fiind președintele WIIPA, doamna Manli HSIEH. Dl. Profesor Augustin Semenescu – Prodecan FSIM, a fost nominalizat pentru a 3-a oară ca Președinte al Juriului Internațional (https://inova-croatia.com/en/inova-2023/). POLITEHNICA București a fost prezentă la acest prestigios eveniment pentru a 5-a oară consecutiv, anul acesta cu 4 invenții, obținând 8 medalii de aur și 7 trofee și premii speciale.

Salonul Internațional de Invenții – ITE, International Invention & Trade Expo 2023, desfășurat la Londra, a reunit anul acesta delegații din 32 de țări, oferind o platformă de cooperare între inventatori și mediul de afaceri pentru a prezenta cele mai recente inovații și pentru a face schimb de informații, reunind participanți și invenții din mai multe domenii.  Dl. Profesor Augustin Semenescu, Prodecan al Facultății de Știința și Ingineria Materialelor, a fost nominalizat ca Președinte al Juriului International (https://www.iitexpo.co.uk/). Cele 4 invenții prezentate de către reprezentanții UNSTPB au obținut 8 medalii de aur și 5 premii speciale și trofee. Tot în cadrul Salonului au fost oferite Distinctiile Regatului Unit pentru managementul inovării unui număr de 4 inventatori (din 32 de țări participante), printre care și Rectorul UNSTPB, domnul Mihnea Cosmin Costoiu.

Cele 4 invenții premiate la prestigioasele saloane de invenții de la Zagreb și Londra sunt următoarele:

– COMPOSITE COATING MATERIAL WITH ANTICORROSIVE AND ANTI-SCRATCHING PROPERTIES – Radu Claudiu Fierascu, Vili Pasare, Augustin Semenescu, Mihnea Cosmin Costoiu, Dan Florin Nitoi, Oana Roxana Chivu, Dragos-Florin Marcu, Irina Fierascu, Raluca Somoghi.

– PROCEDURE FOR OBTAINING A COMPOSITE COATING WITH INCREASED DURABILITY ON A METAL SURFACE – Vili Pasare, Dan Florin Nitoi, Augustin Semenescu, Mihnea Cosmin Costoiu, Oana Roxana Chivu, Dragos-Florin Marcu, Radu Claudiu Fierascu, Irina Fierascu, Raluca Somoghi.

– SURFACE ACOUSTIC WAVE BIOSENSOR BASED ON GRAPHENE FUNCTIONALIZED WITH ANTI-ALPHA-FETOPROTEIN MONOCLONAL ANTIBODY, FOR THE DIAGNOSIS OF LIVER CANCER – Voicu Ioan Stefan, Palla-Papavlu Alexandra, Antoniac Vasile Iulian, Miculescu Florin, Semenescu Augustin, Costoiu Mihnea Cosmin, Mates Ileana-Mariana, Prisecaru Delia -Alexandra.

– DIALYSIS MEMBRANE WITH THE ABILITY OF CONTROLLED RELEASE OF ACTIVE SUBSTANCES FOR THE CONCOMITANT TREATMENT OF CHRONIC RENAL DYSFUNCTION AND LIVER CANCER AND THE PROCEDURE FOR OBTAINING IT – Voicu Ioan Stefan, Oprea Mădălina, Pandele Andreea Mădălina, Semenescu Augustin, Costoiu Mihnea Cosmin, Miculescu Florin, Antoniac Vasile Iulian, Mateș Ileana Mariana, Cioca Lucian Ionel.

COMUNICAT DE PRESĂ