Ministerul Cercetării, Inovării şi Digitalizării (MCID) şi UNESCO, în parteneriat cu Universitatea Politehnica din Bucureşti (UPB), Universitatea de Vest din Timişoara (UVT) şi Parlamentul României, a organizat astăzi conferinţa cu titlul: “Building a Global Ethical Framework for AI: The UNESCO Recommendation on the Ethics of AI”.

Evenimentul a reunit o gamă largă de specialişti, cadre universitare, cercetători şi reprezentanţi ai societăţii civile, pentru a discuta Recomandarea UNESCO privind etica IA, primul instrument global de acest tip care identifică riscurile etice legate de inteligenţa artificială şi capacitatea acesteia de a servi ca instrument global pentru proiectarea, dezvoltarea şi implementarea eticii IA.

Conferinţa s-a axat pe Recomandarea UNESCO ca instrument global pentru proiectarea, dezvoltarea şi implementarea eticii în domeniul inteligenţei artificiale.

La eveniment au participat

• Sebastian Burduja, ministrul Cercetării, Inovării şi Digitalizării,
  • Mihnea Costoiu, rectorul Universităţii Politehnica din Bucureşti,
  • Gabriela Ramos, directorul general adjunct al UNESCO pentru Ştiinţe Sociale şi Umaniste,
  • Simona Mirela Miculescu, ambasador extraordinar şi plenipotenţiar, delegat permanent al României pe lângă UNESCO,
  • Janina Sitaru, secretar de stat în cadrul Ministerului Afacerilor Externe,
  • Ana-Maria Cătăuţă, Preşedinte Comisia parlamentară comună pentru relaţia cu UNESCO
  • Cosmin Enache, prorector al Universităţii de Vest din Timişoara, specialişti, cadre universitare, cercetători, precum şi reprezentanţi ai societăţii civile.

“Inteligenţa artificială este de fapt matematică avansată. România are o şcoală de matematică excepţională şi, de fapt, unii dintre cei mai buni oameni din lume în domeniile AI şi machine learning sunt români. Asta este realitatea. Dacă luăm strict resursa umană pe care am avea-o la dispoziţie, ar trebui să fim în avangardă. Ceea ce ne mai trebuie este să avem noi aplicabilităţi ale acestor tehnologii şi transferul în tehnologie, pentru a dezvolta soluţii esenţiale de inteligenţă artificială care vor contribui la abordarea unora dintre cele mai mari provocări ale lumii.’’ a declarant Sebastian Burduja, ministrul Cercetării, Inovării şi Digitalizării.

GALERIE FOTO EVENIMENT