George Haber este unul dintre cei mai recunoscuți români din Silicon Valley. Anterprenor în serie, cu rezultate dovedite în lumea afacerilor și a startup-urilor de tehnologie, George Haber este fondatorul primei companii care a creat soluții software care să permită utilizarea DVD-ului în calculatoare. A găsit soluții pentru implementarea licenței intelectuale și a fondat companii de succes la nivel mondial. În prezent deține o companie prin intermediul căreia investește în startup-uri cu potențial.

George Haber a aceptat invitația Universității POLITEHNICA din București de a susține o prelegere studenților universității, care a fost urmată de o sesiune Q&A.

Tema prelegerii fiind „Startup-uri pentru crearea unei lumi inteligente și sustenabile”, o oportunitate unică pentru studenți să cunoască îndeaproape și să discute cu un vizionar cu experiență în domeniul high tech.

Inovatorii renumiți și marii creatori pot oferi tinerilor profesioniști nu doar sfaturi, ci și acea doză de inspirație atât de necesară antreprenorilor la început de drum. A întâlni astfel de lideri recunoscuți la nivel mondial reprezintă o experiență cu adevărat importantă pentru oricine dorește să înțeleagă cum se naște performanța. Tocmai de aceea, ca parte a strategiei de internaționalizare a universității, a fost lansată de către domnul rector Mihnea Costoiu, o amplă inițiativă prin care sunt invitați mari personalități din domeniul științei și tehnologiei să le vorbească studenților noștri despre poveștile, provocările și secretele unei cariere de succes.

GALERIE FOTO