Facultatea de Ştiinţe Aplicate prin Departamentul de Fizică din cadrul Universității POLITEHNICA din Bucureşti,  au organizat, în data de 21 aprilie 2018, cea de-a IX-a editie a Concursului de fizica generală pentru studenții în inginerie “Ion I. AGARBICEANU”.

La ediția din acest an, foarte puțin a lipsit ca toate premiile să fie câștigate de studenții noștri, aceștia au acaparat primele 4 poziții ale podiumului (premiul III a fost dublat în acest an – cele două studente câștigătoare ale acestui premiu obținând același punctaj).

• Premiul III a fost câștigat de Stud. Veronica IEREMIE – Academia Tehnică Militară

Studenții din UPB câștigători la ediția din acest an sunt:

1. PREMIUL I – Stud. Ioana BRĂNESCU – Facultatea de Automatică și Calculatoare
  2. PREMIUL II – Stud. Andreea Denisa GRIGUȚĂ – Facultatea de Inginerie Aerospațială
  3. PREMIUL III – Stud. Mara Bucur – Facultatea de Inginerie Aerospațială
  4. MENȚIUNE – Stud. Teodora DRĂGAN – Facultatea de Automatică și Calculatoare

Tematica concursului

• Materia cuprinsă în manualele de Fizică pentru liceu, sintetizată în Breviarele cu noţiuni fundamentale de Fizică pentru admiterea la Universitatea POLITEHNICA din Bucureşti (Editura PRINTECH, 2006/2007)
  • Capitolele din cursurile de Fizică predate studenţilor Universităţii POLITEHNICA din Bucureşti în Semestrul 1, anul universitar 2017/2018