Felicitări studenților UPB, câștigători ai ediției a IX-a a Concursului de fizică generală ”Ion I. Agârbiceanu”

Facultatea de Ştiinţe Aplicate prin Departamentul de Fizică din cadrul Universității POLITEHNICA din Bucureşti,  au organizat, în data de 21 aprilie 2018, cea de-a IX-a editie a Concursului de fizica generală pentru studenții în inginerie “Ion I. AGARBICEANU”.

La ediția din acest an, foarte puțin a lipsit ca toate premiile să fie câștigate de studenții noștri, aceștia au acaparat primele 4 poziții ale podiumului (premiul III a fost dublat în acest an – cele două studente câștigătoare ale acestui premiu obținând același punctaj).

• Premiul III a fost câștigat de Stud. Veronica IEREMIE – Academia Tehnică Militară

Studenții din UPB câștigători la ediția din acest an sunt:

1. PREMIUL I – Stud. Ioana BRĂNESCU – Facultatea de Automatică și Calculatoare
  2. PREMIUL II – Stud. Andreea Denisa GRIGUȚĂ – Facultatea de Inginerie Aerospațială
  3. PREMIUL III – Stud. Mara Bucur – Facultatea de Inginerie Aerospațială
  4. MENȚIUNE – Stud. Teodora DRĂGAN – Facultatea de Automatică și Calculatoare

Tematica concursului

• Materia cuprinsă în manualele de Fizică pentru liceu, sintetizată în Breviarele cu noţiuni fundamentale de Fizică pentru admiterea la Universitatea POLITEHNICA din Bucureşti (Editura PRINTECH, 2006/2007)
  • Capitolele din cursurile de Fizică predate studenţilor Universităţii POLITEHNICA din Bucureşti în Semestrul 1, anul universitar 2017/2018