Cei patru studenți care au reprezentat Universitatea POLITEHNICA din București la cea de-a XIII-a ediție a Olimpiadei South Eastern European Mathematical Olympiad for University Students – SEEMOUS 2019, care s-a desfășurat la Devin (Bulgaria) în perioada 12-17 martie, au obținut un rezultat de-a dreptul remarcabil – trei medalii de aur și o medalie de argint:

• Medalie de Aur – Andrei Alexandru Jelea, Facultatea de Automatică și Calculatoare,
  • Medalie de Aur – Ștefan Cristian Popa, Facultatea de Automatică și Calculatoare,
  • Medalie de Aur – Radu Mustățea, Facultatea de Automatică și Calculatoare,
  • Medalie de Argint – Cosmin Bărăscu, Facultatea de Electronică, Telecomunicații și Tehnologia Informației,

De asemenea, merită toate aprecierile noastre și cei doi profesori coordonatori și îndrumători ai lotului olimpic: conf. univ. dr. Adriana Balan și asist. univ. dr. Alexandru Negrescu de la Departamentul de Metode și Modele Matematice, Facultatea de Științe Aplicate.

La concurs au participat 83 de studenți care au reprezentat 20 de universități din Bulgaria, Grecia, Macedonia de Nord, România și Turkmenistan.