Echipa Universității POLITEHNICA din Bucuresti a ocupat locul I, obținând 3 medalii de aur si 3 medalii de argint la cea de-a 11-a editie a  Olimpiadei Internaționale de Matematica  pentru Studenti – SEEMOUS 2017.

Olimpiada s-a desfasurat în perioada 1 – 5 martie 2017 la Ohrid in Republica Macedonia iar în competiție au participat 20 de universitati din Europa de Sud-Est.

Studentii  care au reprezentat Universitatea POLITEHNICA din București  au fost coordonați de către Profesor Ioana LUCA (Leader) și Asistent Alexandru Negrescu (Deputy Leader), ambii de la Departamentul  Metode și Modele Matematice, Facultatea de Științe Aplicate.

Studenții medaliați:

Emanuel Necula, medalie de aur (cu punctaj maxim) – Facultatea de  Automatica si Calculatoare

Sebastian Cojocaru, medalie de aur , Facultatea de Automatica si Calculatoare

Alexandru Bratei, medalie de aur, Facultatea  de Chimie Aplicata si Stiinta Materialelor.

Cristian Pavel, medalie de argint, – Facultatea de Automatica si Calculatoare

Amir Zamfiratos , medalie de argint, – Facultatea de Automatica si Calculatoare