În data de 10 noiembrie, comunitatea Facultății de Electronică, Telecomunicații și Tehnologia Informației (ETTI) din cadrul UNSTPB a sărbătorit 70 de ani de la înființare.

Cu acest prilej, oaspeți distinși au evidențiat reperele și realizările ETTI din cele șapte decenii de existență. Domnul decan Mihnea UDREA a subliniat angajamentul facultății față de excelența academică și contribuțiile semnificative la domeniul în continuă evoluție al electronicii, telecomunicațiilor și tehnologiei informației. Domnul rector Mihnea COSTOIU, în discursul domniei sale, a felicitat membrii comunității ETTI – cadre didactice, studenți și personal – pentru rolul lor prețios în promovarea un mediu propice învățării, inovației și creșterii.

Personalități de renume din cadrul facultății și-au împărtășit gândurile cu ocazia acestei aniversări, subliniind importanța rolului facultății în formarea următoarei generații de ingineri.
Reprezentanții Ligii Studenților Electroniști au insuflat evenimentului un sentiment de energie, vitalitate și promisiunea unui viitor luminos.

În cadrul evenimentului au ținut discursuri: domnul rector Mihnea Costoiu, domnul decan Mihnea Udrea, dar și foști decani ai facultății, distinșii profesori Marin Drăgulinescu, Teodor Petrescu, Cristian Negrescu, precum și profesorii emeriți Dumitru Stanomir, Ion Bănică, Silviu Ciochină, Victor Croitoru, Dan Stoichescu, Adriana Vlad, Inge Gavăt, Corneliu Burileanu, Gheorghe Brezeanu, Ioan Bacivarov și Paul Svasta.