ECRIDA din cadrul UPB reprezinta România in REXUS BEXUS

Echipa ECRIDA din cadrul Universității Politehnica din București va reprezenta România în cadrul programului
REXUS/BEXUS (Rocket/Balloon Experiments for University Students) al Agenției Spațiale Europene.

Programul Rexus/Bexus le permite studenților din universitățile europene să desfășoare experimente cu rachete și baloane de cercetare. Experimentul echipei ECRIDA va testa efectele gravitației reduse asupra întăririi rășinilor sub efectul razelor UV. Obiectivul experimentului este acela de a permite utilizarea tehnicilor de imprimare 3D pentru fabricarea pe orbită.

Echipele selectate pentru REXUS 20/30 sunt:

• ECRIDA: 3D Printing by Curing Resin In-orbit using UV Digital Light Processing Apparatus, de la Universitatea Politehnica din București, Romania.
  • B2 D2: Bistable Boom Dynamic Deployment, de la the Royal Institute of Technology, KTH, Suedia.
  • RaPTeX: Radiologic Particle Telescope Experiment, de la UiT The Arctic University of Norway, Norvegia.
  • ASTER: Attitude Stabilized Free Falling Experiment, de la Luleå University of Technology, Suedia