Aura OLTEANU și Laura MAILAT, studente ale Facultății de Inginerie Mecanică și Mecatronică, specializarea Design Industrial, îndrumate de dr. arh. Delia PRISECARU, sunt laureatele premiului I, ”Prix de l’Innovation en Sciences et Techniques Francophone 2023”, din cadrul CITEF (Conférence Internationale des formations d’ingénieurs et techniques d’expression française).

Proiectul celor două studente ale UNST POLITEHNICA București, “Conceperea unui dispozitiv interactiv pentru învățarea alfabetului dedicat copiilor cu deficiențe grave de vedere”, a atras atenția juriului format din experți care au urmărit caracterul inovativ al lucrărilor inscrise, dar și posibilitățile de aplicare a acestora.

Obiectivul competiției  este acela de a stimula, recompensa și valorifica dinamismul, excelența și creativitatea tinerilor francofoni în domeniul științei și tehnicii și se adresează studenților din instituțiile de învățământ superior francofone membre ale rețelelor CITEF, FIGURE și CIRUISEF.