Kaufland România în parteneriat cu Universitatea POLITEHNICA din București – Facultatea de Energetică au organizat în perioada aprilie-iunie 2022 competiția de proiecte/soluții inovatoare dedicată studenților, intitulată “Energie la raft – eficiență energetică în retail”. Competiția a vizat identificarea de soluții inovatoare din aria eficienței energetice care pot fi implementate în magazinele sau depozitele Kaufland.

Parteneriatele cu mediul socio-economic reprezintă pentru Facultatea de Energetică un element esențial pentru îmbunătățirea calității educației și pregătirea studenților pentru o inserție facilă pe piața muncii.

În cadrul competiției, studenții Facultății de Energetică au realizat proiecte deosebit de interesante care urmăresc reducerea consumului de energie electrică prin folosirea unor sisteme de iluminat economice, creșterea gradului de independență energetică prin folosirea panourilor fotovoltaice, extragerea energiei din sisteme neconvenționale sub forma “energy harvesting”, folosirea unor sisteme inovative de producere a frigului, respectiv folosirea sistemelor de automatizare pentru controlul automat al clădirilor.

Premierea proiectelor a avut loc în data de 20 iunie 2022 la sediul Facultății de Energetică, în prezența reprezentanților Kaufland România, a conducerii facultății și a cadrelor didactice.

Felicitări tuturor echipelor care au răspuns provocării Kaufland!