Unitatea Executivă pentru Finanţarea Învăţământului Superior, a Cercetării, Dezvoltării şi Inovării (UEFISCDI) a fost desemnată Operator de Program (PO) pentru Programul Cercetare, din cadrul:

• EEA Financial Mechanism 2014-2021, încheiat între Statele Donatoare Norvegia, Islanda şi Liechtenstein şi Guvernul României şi
  • Norwegian Financial Mechanism 2014 -2021 încheiat între Norvegia şi Guvernul României.

Cele două mecanisme financiare contribuie la reducerea disparităţilor economice şi sociale în Spaţiul Economic European şi la consolidarea relaţiilor bilaterale între Statele Donatoare (Norvegia, Islanda şi Liechtenstein) şi România,  prin intensificarea cooperării în sectoarele prioritare identificate.

Programul Cercetare are ca obiectiv general: dezvoltarea cunoştinţelor bazate pe cercetare.

Decizia UEFISCDI nr. 117/30.03.2018 de aprobare a Schemei de ajutor de stat pentru Programul Cercetare RO02

Informaţii cu privire la Programul “Cercetare în Sectoare Prioritare” finanţat prin Mecanismul Financiar SEE 2009-2014 sunt disponibile aici

Universitatea Politehnica acordă asistență cercetătorilor din universitate care doresc să pregătească o propunere de proiect de cercetare prin personalul specializat al Direcției pentru Managementul Activității de Cercetare Științifică (DMACS), Rectorat R-403 (+număr telefon si adresa email).

Cercetătorii din străinătate care doresc să stabilească relații de colaborare cu membrii comunității academice din UPB  se pot adresa la Serviciul Cooperare Internațională, Rectorat R-310 (+număr telefon si adresa email).

Cercetătorii din Universitatea Politehnica care au câștigat deja o propunere de proiect de cercetare ce este sau urmează a fi implementată se pot adresa pentru sprijin în gestionarea proiectului la DMACS, Rectorat R-403 (+număr telefon si adresa email).