Apariţia cărţii CATIA v5: Advanced Parametric and Hybrid 3D Design în editura CRC Press a grupului britanic Taylor & Francis, se înscrie în seria de lucrări cu pronunţat caracter didactic şi aplicativ, necesare formării inginerilor proiectanţi ce activează în domeniile automotive, aerospace, naval, al construcţiilor de maşini, al concepţiei şi fabricării bunurilor de larg consum etc. Fie că sunt debutanţi sau au o bună experienţă în utilizarea programului CATIA v5, parcurgerea cărţii îi va ajuta să înţeleagă şi apoi să aplice metode de lucru sigure, verificate, să intre în contact cu noţiuni şi multe opţiuni noi, să parcurgă cu succes aplicaţiile explicate şi cele propuse.

Bazându-se pe experienţa didactică de peste 20 de ani în activitatea cu studenţii, autorii au structurat şi scris acest manual începând cu aplicaţii pentru piese solide, au prezentat numeroase opţiuni şi moduri de lucru cu suprafeţe, modelare parametrică şi familii de piese, creare de macro-uri şi scriere de cod Visual Basic.

Cartea este distribuită prin majoritatea lanţurilor de librării, in format tipărit şi ebook (Amazon, Barnes&Noble, Routledge, Indigo, Waterstones), fiind deja preluată de bibliotecile marilor universitati, precum: MIT, Harvard, Stanford, Princeton, Virginia, South Florida, Montreal etc. ca material didactic pentru studenţi.

Cei trei autori sunt CATIA Champions, titlu acordat de compania Dassault Systemes in decembrie 2020 pentru implicarea si rezultatele deosebite în utilizarea si promovarea programului CATIA v5 in mediul universitar. Primii doi autori, Ionuţ Gabriel Ghionea şi Cristian Ioan Tarbă sunt cadre didactice la Departamentul de Tehnologia Construcţiilor de Maşini din cadrul Facultăţii de Inginerie Industrială şi Robotică. Al treilea autor, Saša Ćuković, este cercetător la Institute for Biomechanics, ETH Zürich.

Pasiunea celor trei autori pentru domeniul CAD s-a concretizat deja în mai multe lucrări de specialitate (cărţi şi articole) publicate în România, Serbia, în conferinţe şi jurnale internaţionale.

Felicităm autorii şi suntem alături de ei în această reuşită importantă pentru şcoala românească de proiectare asistată.