Sunt 62 de ani de când a început povestea Facultății de Transporturi din cadrul Universităţii Politehnica din București, iar drumul nu a fost mereu uşor. Spre cinstea tuturor celor care au onorat-o, dascăli și studenţi, fiecare a contribuit cu entuziasm, competență și dăruire, la înălțarea edificiului modern al facultății noastre de astăzi.

Munca înfăptuită de acești oameni extraordinari s-a materializat în generațiile de studenți pe care facultatea i-a pregătit să facă performanță în societatea românească şi nu numai, dar şi în performanțele corpului profesoral, care se ridică astăzi la standarde internaționale.

Evenimentul festiv a însemnat nu numai marcarea celor 62 de ani de la înfiinţarea Facultăţii de Transporturi, ci şi inaugurarea Sălii de Consiliu a Facultății de Transporturi.

Memento: în 1948 se înființa Facultatea de Căi Ferate.
Un an mai târziu se înființa Institutul de Căi Ferate, iar în 1953, în cadrul Facultății de Electronică, funcționa Catedra şi Specializarea Centralizări şi Semnalizări Feroviare.
În anul 1959, Institutul de Căi Ferate s-a unit cu Institutul Politehnic București și astfel a fost fondată Facultatea de Transporturi.

Momentul a fost marcat de prezenta domnului rector – Mihnea COSTOIU si a Presedintelui Senatului UPB – Tudor PRISECARU

In cadrul evenimentului s-au inmânat Diplome de Excelență personalităților care au marcat istoria Facultății.

Prof.dr.ing. Șerban RAICU
Prof.dr.ing. Corneliu Mihail ALEXANDRESCU
Conf.dr.ing. Alexandru NEAGU
Prof.dr.ing. Eugen NEGRUȘ
Prof.dr.ing. Grigore DANCIU
Prof.dr.ing. Cristian ANDREESCU
Prof.dr.ing. Ioan TĂNĂSUICĂ
Prof.dr.ing. Decebal FARINI
Prof.dr.ing. Gheorghe FRAȚILĂ
Prof.dr.ing. Ioan SEBEȘAN
In memoriam
Prof.dr.ing.mat. Iulian BĂDESCU

Au fost prezenți și premiați si partenerii traditionali ai Facultății – BOSCH, ALSTOM, DB SCHENKER si THALES.

Au mai fost premiati cu Diplome de Excelenta si studentii care au obținut rezultate remarcabile la
Sesiunea de Comunicări Științifice Studențești 2021.
Stud. Alexandru Ancuța
Stud. Ioana-Izabela Dihoru
Stud. Maria-Alexandra Dobre
Stud. Victor-Valentin Stoica

A fost premiată tot cu Diploma de Excelență și Asociația Studenților din Facultatea de Transporturi pentru
implicarea activă în toate proiectele studențești propuse de Facultate.

GALERIE FOTO EVENIMENT