Reprezentativitatea studenților în învățământul universitar este o componentă esențială în structurile de conducere. Studenții sunt parteneri decizionali, astfel alegerea unor reprezentanți și implicarea activă a lor în viața universității și facultății constituie un drept fundamental al acestora.

Ne adresăm comunității noastre academice și vă invităm să vă manifestați interesul înscriindu-vă în cursa pentru pozițiile reprezentative ale studenților la nivelul Consiliilor Facultăților, Senatului Universitar, Consiliilor Școlilor Doctorale si Consiliul Studiilor Universitare de Doctorat!

Această invitație reprezintă o oportunitate de a vă implica activ în procesul decizional și în modelarea viitorului academic și social al instituției noastre de învățământ superior.

Pentru funcţiile de Student reprezentant în Consiliul Facultății și Student reprezentant în Senatul Universității îşi poate depune candidatura orice student înmatriculat în cadrul facultăților la una dintre cele 3 forme de învățământ: licență, masterat sau doctorat.

Pentru pozițiile Student reprezentant în Consiliul Școlii Doctorale și Student reprezentant în Consiliul Studiilor Universitare de Doctorat îşi poate depune candidatura orice student DOCTORAND înmatriculat în cadrul Școlilor Doctorale din cadrul UNSTPB.

Candidații nu pot să fie limitați din motive de vârstă, medie, an de studiu, profil, regim de taxă, experienţă precedentă, etnie, naţionalitate, religie ori gen, sau oricare alt criteriu care duce la încălcarea egalităţii de şanse.

Un student poate candida doar la una dintre funcțiile de reprezentant în Consiliul Facultății, reprezentant în Senatul Universității, reprezentant în Consiliul Școlii Doctorale și representant în Consiliul Studiilor Universitare de Doctorat. Mandatul unui student reprezentant este de 2 ani, cu excepția funcțiilor reglementate prin alte regulamente, în fiecare din structurile de conducere, decizionale și consultative, dar fără a depăși mai mult de 5 ani, indiferent de perioada în care s-au derulat mandatele şi de întreruperile acestora.

În data de 6 Noiembrie 2024, se organizează alegeri pentru reprezentanții studenților în Senatul Universității, Consiliile Facultăților, Consiliile Școlilor Doctorale și Consiliul Studiilor Universitare de Doctorat.

Pentru Centrul Universitar București urnele se vor afla în incinta holului AN din clădirea Rectoratului, iar pentru Centrul Universitar Pitești urnele se vor afla în incinta holului din Corpul Central, etajul 1, în intervalul 09:00-19:00.

Nu au dreptul de a candida studenţii care:

1. au fost sancţionaţi pentru abateri de la regulile de conduită academică;
  2. au statutul de angajaţi ai universităţii.

Înscrierea candidaților pentru alegerile privind studenții reprezentanți în Consiliile Facultăților, Senatul UNSTPB, Consiliile Școlilor Doctorale și Consiliul Studiilor Universitare de Doctorat se va face în perioada 4 – 18 Octombrie 2024 exclusiv online în două etape:

1. Completarea Formularului de înscriere: AICI
  2. Trimiterea Dosarului de candidatură la adresa de email: alegeristudenti@upb.ro, conform regulamentului.

Dosarul de candidatură va conţine o adeverință de student, un CV și un acord GDPR, prevăzut în Anexa 1. CV-urile candidaților se fac publice prin afişare pe site, cu o zi înaintea alegerilor.