În perioada 27 mai – 1 iunie 2022, în Palić, Serbia, s-a desfășurat cea de-a XVI-a ediție a „South Eastern European Mathematical Competition for University Students” (SEEMOUS). La competiţie au participat studenţi din anii I și II, ce au reprezentat 16 universități din Bulgaria, Grecia, Macedonia de Nord, România și Serbia.

Studenții Universității Politehnica din București au obținut rezultate remarcabile, toti cei cinci membri ai lotului olimpic fiind rasplatiti cu cate o medalie.

• Medalie de AurVlad-Andrei Negoiță, Facultatea de Automatică și Calculatoare, anul I;
  • Medalie de ArgintAlexandru-Mihai-Iulian Buzea, Facultatea de Automatică și Calculatoare, anul II;
  • Medalie de BronzGeorge-Vlad Manolache, Facultatea de Automatică și Calculatoare, anul I;
  • Medalie de BronzBogdan-Andrei Sprîncenatu, Facultatea de Automatică și Calculatoare, anul I;
  • Medalie de BronzAntonio-Robert Stăvărache, Facultatea de Automatică și Calculatoare, anul II.

Studenții au fost pregătiți și însoțiți de lect. univ. dr. Alexandru Negrescu, Departamentul de Metode și Modele Matematice, Facultatea de Științe Aplicate.