POLITEHNICA București investește în energie verde. Universitatea a semnat un proiect de peste 29 milioane lei, finanțat prin programul Fondul de Modernizare, administrat de Ministerul Energiei.

Universitatea Națională de Știință și Tehnologie POLITEHNICA București a câștigat un proiect de 29.388.511,27 lei prin programul Fondul de Modernizare – Ministerul Energiei: Surse regenerabile de energie și stocarea energiei!

Astăzi, POLITEHNICA București a semnat un important contract pentru implementarea unui proiect de modernizare energetică, în valoare de 29.388.511,27 lei, finanțat prin programul Fondul de Modernizare, administrat de Ministerul Energiei. Contractul a fost semnat în prezența Ministrului  Energiei,  Sebastian Burduja și a Rectorulului Universității Naționale de Știință și Tehnologie POLITEHNICA București, Mihnea Costoiu.

Acest proiect, intitulat “Asigurarea energiei electrice prin instalarea de sisteme fotovoltaice pentru autoconsum în clădirile UNSTPB”, are ca scop instalarea de sisteme fotovoltaice pe un număr de 56 de clădiri din campusurile POLITEHNICII București: Regie, Noul Local și Leu. Proiectul va aduce multiple beneficii atât pentru universitate, cât și pentru comunitatea sa academică.

Prin instalarea acestor sisteme fotovoltaice, POLITEHNICA București va reuși să asigure o sursă de energie verde și sustenabilă pentru activitățile sale zilnice, reducând astfel dependența de sursele convenționale de energie și implicit costurile energetice. Puterea instalată cumulată va fi de 7,04 MW, generând anual aproximativ 7.618 MWh de energie electrică. Această energie va fi distribuită eficient în cele trei campusuri, asigurând 1.526 MWh/an pentru Regie, 5.458 MWh/an pentru Noul Local și 632 MWh/an pentru campusul Leu.

Investiția în acest proiect nu se rezumă doar la economisirea costurilor cu energia, ci va îmbunătăți în mod direct calitatea vieții pentru întreaga comunitate academică. Studenții și personalul universității vor beneficia de condiții mai bune în spațiile de cazare și în sălile de curs, datorită creșterii eficienței energetice și optimizării consumului de energie. În același timp, reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră va contribui la un mediu mai sănătos și mai curat pentru întreaga comunitate universitară. „Acest sprijin financiar reprezintă un angajament ferm al Ministerului Energiei de a susține instituțiile publice în tranziția către surse de energie regenerabilă și de a încuraja adoptarea soluțiilor inovatoare care contribuie la reducerea impactului asupra mediului. Implementarea acestui proiect la Universitatea Națională de Știință și Tehnologie POLITEHNICA București este o dovadă concretă că dezvoltarea sustenabilă poate merge mână în mână cu îmbunătățirea calității vieții și eficientizarea proceselor educaționale.

Totodată, prin această inițiativă, universitatea își asumă un rol activ în promovarea responsabilității sociale, prin angajamentul de a transforma campusul într-un „campus verde”. Acest demers nu doar că reduce costurile energetice, dar oferă și un mediu educațional mai prietenos și mai sustenabil, contribuind la formarea unei generații de ingineri și specialiști care vor continua să dezvolte soluții inovatoare pentru viitor.” – Mihnea Costoiu, Rectorul Universității Naționale de Știință și Tehnologie POLITEHNICA București.

Proiectul va consolida statutul universității ca un model de bune practici în domeniul tranziției energetice în România, oferind un exemplu de urmat pentru alte instituții de învățământ superior.