50 de ani de la primul pas al omului pe Lună

„Un pas mic pentru om,  dar un salt uriaș pentru omenire!”

Neil Armstrong

Dezvelirea Primei Plăci Aniversare-Misiunea Apollo 11

Evenimentul va avea loc la Universitatea POLITEHNICA din București, Esplanada Aulei UPB, 18 iulie 2019, ora 13:00.

În urmă cu 50 de ani, mai exact la 20 iulie 1969,  echipajul misiunii istorice Apollo 11, format din astronauții Michael Collins, Buzz Aldrin  și comandantul Neil Armstrong, transforma visul de milenii al omenirii în realitate. Primul Pas pe Lună.  Realizarea cu succes a misiunii Apollo 11 de către Agenția Spațială Americană (NASA)  este aniversată în această perioadă în întreaga lume, motiv pentru care Universitatea POLITEHNICA din București  vă invită mâine, 18 iulie, ora 13:00, să fiți martorii unui eveniment deosebit dedicat primei aselenizări a omenirii.

Astfel, în prezența Rectorului Universității POLITEHNICA din București, Mihnea Costoiu, a cunoscutului cosmonaut Dumitru-Dorin Prunariu, a Președintelui Agenției Spațiale Române, Marius-Ioan Piso, a reprezentanților Ambasadei USA la București, precum și a multor personalități din mediile academic, economic sau politic vom asista la Dezvelirea Primei Plăci Aniversare-Misiunea Apollo 11, din România.

GALERIE FOTO