Universitatea POLITEHNICA din București îşi exprimă profundul regret pentru trecerea în neființă a prof. univ. dr. arh. Zeno Bogdănescu

Întreaga comunitatea academică a Universității POLITEHNICA din București este profund îndurerată de trecerea în eternitate a profesorului univ. dr. arh. Zeno Bogdănescu, fost rector al Universității de Arhitectură și Urbanism „Ion Mincu” din București.

Eminent architect și mentor a zeci de generații de studenți, profesorul Zeno Bogdănescu a fost, mai cu seamă, un Om de o aleasă noblețe sufletească și care a intrat în galeria marilor creatori de școală ai arhitecturii românești.

Absolvent al Institutului de Arhitectură “Ion Mincu” și al Institutului de Arta Teatrală si Cinematografică „Ion Luca Caragiale” din București, profesorul Zeno Bogdănescu a fost unul dintre cei mai de seamă animatori români din perioada anilor ‘80-’90 și un prieten apropiat al Universității POLITEHNICA din București.

Prin dispariția sa prematură, cercetarea științifică și învățământul superior românesc suferă o mare pierdere.

Universitatea POLITEHNICA din București transmite sincere condoleanțe familiei îndurerate!

Dumnezeu să îl odihnească!