octombrie, 2018

22octToata Ziua26UPB va găzdui în perioada 22-26 octombrie 2018 cea de-a 34 ediție a Conferinței Internaționale - BDA 2018

Citeste mai mult

Despre eveniment

The 34th days of the Conference “Data Management – Principles, Technologies and Applications” (BDA 2018), essential event of the data management community in France, will take place this year in Romania, from 22 to 26 October 2018 , at the University Politehnica of Bucharest.

This edition is organized in Bucharest in collaboration with the Faculty of Automation and Computer Science University Politehnica of Bucharest, on the initiative of Romanian researchers, numerous and active in the French scientific community in data management.

It highlights the links between the two national scientific communities in this field and offers the opportunity to get to know each other better, strengthen these links, discover a culture, a country.

CONFERENCE PROGRAM

More detail on conference web site: https://bda2018.ensea.fr/

octombrie 22 (Luni) - 26 (Vineri)

Locatie

Biblioteca Centrala

UPBrelatii.publice@upb.ro Splaiul Independentei nr 313, sector 6, Bucuresti

Biblioteca CentralaMisiunea BC/UPB este de a participa activ la procesul de instruire, formare şi educare, precum şi la activitatea de cercetare din UPB, prin dezvoltarea unei baze infodocumentare pertinente ştiinţific, destinată susţinerii programului de bibliotecapoliînvăţământ şi de cercetare al studenţilor, cadrelor didactice, cercetătorilor, facilitând accesul la aceste colecţii de informaţii, conştientă fiind de rolul strategic pe care îl are biblioteca în cadrul societăţii informaţionale.