octombrie, 2021

28oct(oct 28)18:0027ian(ian 27)18:00UPB LANSEAZĂ SERIA DE CONFERINȚE ONLINE - CUNOAȘTEREA ÎN ERA DIGITALĂ

Citeste mai mult

Despre eveniment

Universitatea POLITEHNICA din București recomandă seria de conferințe online Cunoașterea în era digitală, organizată sub auspiciile NetIAS (Network of European Institutes for Advanced Study) de către Colegiul Noua Europă – Institut de Studii Avansate, in anul universitar 2021-2022.

Conferințele vor avea loc pe Zoom, în ultima zi de joi a fiecărei luni, ora locală 18.00. În mod excepțional, în luna decembrie, conferința va avea loc în a doua zi de joi a lunii.

Cercetători din domenii diferite și provenind din variate centre europene ne invită să reflectăm asupra cunoașterii în epocă digitală. Pentru primul semestru se anunță câteva incursiuni fascinante în istoria sud-est europeană (Constantin Ardeleanu, Colegiul Noua Europă), în informatică (Violeta Ivanova-Rohling, Zukunftskolleg – Universitatea din Konstanz), istoria științelor și tehnologiei (Lino Camprubi, Institutul de Studii Avansate al Universității din Aix-Marseille) și radiologie (Ruben Pauwels, Institutul de Studii Avansate din Aarhus).

Octombrie 2021

Joi, 28 octombrie 2021, ora locală 18.00, pe platforma Zoom, programul se deschide cu prelegerea

Croazieră la periferia de sud-est a Europei în secolul al XIX-lea: vapoare cu aburi, revoluția în transporturi și comunicații și „platforme sociale”, susținută de Constantin Ardeleanu, bursier NEC, profesor de istorie modernă la Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați.

– Pentru a vă conecta, faceti clik AICI
ID: 828 2096 7469
Parolă: 815904

Noiembrie 2021

25/11 – VIOLETA IVANOVA-ROHLING – Bursieră, Zukunftskolleg, Universitatea din Konstanz (Germania)
Sisteme de învățare programată pentru identificarea erorilor unui computer cuantic

Decembrie 2021

16/12 LINO CAMPRUBÍ  – Cercetător Ramón y Cajal, Universitatea din Sevilla (Spania)
Rezident, Institutul de Studii Avansate al Universității din Aix-Marseille (Franța)
Cunoașterea Pământului în era digitală

Ianuarie 2022

27/01 RUBEN PAUWELS – Cercetător, Institutul de Studii Avansate din Aarhus (Danemarca)
Profesia de radiolog în contextul dezvoltării inteligenței artificiale

Conferințele și sesiunile Q&A se vor desfășura în limba engleză.

Octombrie 28 (Joi) 18:00 - Ianuarie 27 (Joi) 18:00