noiembrie, 2019

14nov(nov 14)9:1816(nov 16)9:18The International Conference of Management and Industrial Engineering ICMIE

upb eveniment

Citeste mai mult

Despre eveniment

The International Conference of Management and Industrial Engineering ICMIE is organised by the Entrepreneurship and Management Department of the Faculty of Entrepreneurship, Business Engineering and Management (FAIMA) of the University POLITEHNICA of Bucharest.
The first edition started in 2003 and is being organised ever since, every two years.
The aim of the conference is to provide an opportunity for academics, management practitioners and researchers to debate new concepts, approaches and innovative practices within the dynamic world of technology – driven contemporary business.

The theme of ICMIE 2019 is Management Perspectives in the Digital Transformation.

All accepted papers will be published in ICMIE Proceedings 2019Niculescu Publishing House.

ICMIE 2009ICMIE 2011, ICMIE 2013 and ICMIE 2015 Proceedings have been indexed by Clarivate Analytics. ICMIE 2017 Proceeding  is underway for indexing by Clarivate Analytics.

ICMIE 2013ICMIE 2015 and ICMIE 2017 Proceedings have been indexed in ProQuest Database and Google Scholar.

Cell phone: 0040725896539
Email: conference@icmie-faima.ro
Web: www.faima.pub.ro | www.icmie-faima.ro

Data: November 14th – 16th, 2019

Location: Room 4.1, Library Building, University POLITEHNICA of Bucharest

14 (Joi) 9:18 - 16 (Sambata) 9:18

Locatie

Biblioteca Centrala

Biblioteca CentralaMisiunea BC/UPB este de a participa activ la procesul de instruire, formare şi educare, precum şi la activitatea de cercetare din UPB, prin dezvoltarea unei baze infodocumentare pertinente ştiinţific, destinată susţinerii programului de bibliotecapoliînvăţământ şi de cercetare al studenţilor, cadrelor didactice, cercetătorilor, facilitând accesul la aceste colecţii de informaţii, conştientă fiind de rolul strategic pe care îl are biblioteca în cadrul societăţii informaţionale.