august, 2019

08augToata ZiuaNicolae Caranfil (1893-1978), un adevărat manager în energetica

muzeu eveniment

Despre eveniment

Nicolae Caranfil a urmat studiile preuniversitare la liceul “Vasile Alecsandri” din Galați pe care l-a absolvit în 1911. Apoi s-a înscris la Școala Națională de Poduri și Șosele din București, de la care a plecat la “Ecole de Génie Civil” a Universității din Gent, Belgia, unde a obținut titlul de inginer constructor. În continuare a urmat cursuri postuniversitare la Universitatea din Cambridge Regatul Unit după care a făcut o călătorie de studii în Statele Unite.

Toata Ziua (Joi)

Locatie

Muzeul Universității "POLITEHNICA" din București

Str. Gheorghe Polizu 1-7

UPBrelatii.publice@upb.ro Splaiul Independentei nr 313, sector 6, Bucuresti

Muzeul Universității "POLITEHNICA" din BucureștiStr. Gheorghe Polizu 1-7Muzeul Universității "POLITEHNICA"din București, după cum îi spune și numele, este un muzeu ce prezintă istoricul Universității, începând de la înființarea Școlii Naționale de Poduri și Șosele, și până în ziua de azi.