octombrie, 2019

23oct(oct 23)9:1625(oct 25)9:16CNRED - Sesiunea de instruire a Autorităților Competente inregistrare in Sistemul de informare al pieței interne

UPB Centrul Național de Recunoaștere și Echivalare a Diplomelor

Citeste mai mult

Despre eveniment

Mai multe detalii pe site-ul CNRED

CNRED recunoaște actele de studii de nivel preuniversitar obținute în străinătate, prin evaluarea și stabilirea nivelului, domeniului și/sau a specializării, raportat la sistemul românesc de învățământ.

În urma evaluării, CNRED poate recunoaște nivelul, domeniul de studii și/sau specializarea, automat sau prin susținerea de examene de diferenţă sau alte măsuri compensatorii. În aplicarea măsurilor compensatorii, CNRED colaborează cu Inspectoratele Școlare Județene și cu Inspectoratul Școlar al Municipiului București.

Această procedură se aplică atât pentru continuarea studiilor în România, cât și pentru accesul la piața forței de muncă.

CNRED recunoaște, în baza unui dosar, în termen de 30 zile, actele de studii care atestă absolvirea studiilor de nivel bacalaureat, școala profesională și școala postliceală.

23 (Miercuri) 9:16 - 25 (Vineri) 9:16

Locatie