octombrie, 2018

17octToata Ziua19CESAER ANNUAL MEETINGS 2018

Citeste mai mult

Despre eveniment

Universitatea POLITEHNICA din București va găzdui în perioada 17 – 19 octombrie 2018, CESAER Annual Meetings.

Lideri ai universităților europene de top discută viitorul științei și tehnologiei în cadrul CAESAR la UPB

Universitatea Politehnica din București (UPB) a deschis astăzi porțile celei de-a 31-a ediții a Adunării Generale a CESAER – una dintre cele mai importante asociații universitare la nivelul Uniunii Europene. Evenimentul reunește reprezentanții a peste 50 de universități europene,din 25 de țări cărora li se alătură personalități din lumea cercetării științifice și a învățământului tehnic superior.

Adunarea Generală anuală a CESAER – cea mai importantă asociație la nivel european care reprezintă universitățile specializate în știință și tehnologie – este prezentă în acest an, în premieră, în România și pentru a celebra împlinirea a 200 de ani de la înființarea Universității Politehnica din București. În același timp, întâlnirea este ocazionată de centenarul Marii Uniri și de preluarea de către România a conducerii Consiliului UE , mandat ce va debuta în prima jumătate a anului 2019.

Principalele teme ale reuniunii științifice, aflată în desfășurare la Universitatea Politehnica din București  sunt axate  pe de o parte pe importanța colaborării interdisciplinare în domeniile cercetării, inovării și educației și pe de altă parte pe realizarea beneficiilor economice pe care le poate aduce consolidarea colaborării internaționale între universități. Totodată, în cadrul evenimentului va fi reliefat atât  rolul universităților în spectrul mai amplu al cercetării științifice aprofundate și inovării cât și cel al negocierilor purtate de CESAER pentru crearea unei noi generații de instrumente de finanțare ale Uniunii Europene. O importanță deosebită va fi acordată și eforturilor de continuare a colaborărilor cu universități din Regatul Unit.

CESAER este o asociație europeană formată din peste 50 de universități specializate în știință și tehnologie din 26 de țări. Asociația non-profit a fost înființată în 1990 și este recunoscută pentru importanța ei în Spațiul European an Cercetării. Obiectivele organizației sunt legate de optimizarea politicilor din domeniul educației și cercetării, de creșterea bugetului UE dedicat cercetării și de promovarea cooperării internaționale ca instrument principal pentru avansarea inovației.

Universitatea Politehnica din București este cea mai mare universitate cu profil tehnic din țară și singura universitate membră CESAER din România. Misiunea universității este de a utiliza inovația tehnologică cu scopul de a promova atât cunoașterea cât și o economie națională și europeană prosperă.

PROGRAMUL EVENIMENTULUI

octombrie 17 (Miercuri) - 19 (Vineri)

Locatie

Biblioteca Centrala

UPBrelatii.publice@upb.ro Splaiul Independentei nr 313, sector 6, Bucuresti

Biblioteca CentralaMisiunea BC/UPB este de a participa activ la procesul de instruire, formare şi educare, precum şi la activitatea de cercetare din UPB, prin dezvoltarea unei baze infodocumentare pertinente ştiinţific, destinată susţinerii programului de bibliotecapoliînvăţământ şi de cercetare al studenţilor, cadrelor didactice, cercetătorilor, facilitând accesul la aceste colecţii de informaţii, conştientă fiind de rolul strategic pe care îl are biblioteca în cadrul societăţii informaţionale.