aprilie, 2019

02aprToata Ziua02maiCercetarea în Germania și oferta de burse DAAD-România

Citeste mai mult

Despre eveniment

Serviciul German de Schimb Academic – DAAD scoate la concurs numeroase programe de burse pentru doctoranzi, tineri cercetători și cadre didactice universitare, ocazie cu care vor organiza o prezentare a acestora în cadrul Universității Politehnica din București.

Data: marți, 2 aprilie 2019, ora 14.00
Locație: Universitatea Politehnica din Bucureștisala CB 105, a Facultății de Inginerie în Limbi Străine

(Spl. Independenței 313).

Subiectele abordate vor fi:

• „Research in Germany” – Germania ca destinație de cercetare
  • Identificarea instituției-gazdă și a coordonatorului; limba de lucru (englezăsau germană!)
  • Ofertele de finanțare DAAD pentru cercetătorii din România
  • „Experiența mea ca bursier DAAD la TU Darmstadt”, invitat Sdl. Dr.-Ing. Cristian Mustață (FILS)

Sunt invitați doctoranzi, tineri cercetători post-doc și cadre didactice universitare din cadrul U.P.B.

Posterul prezentării poate fi descărcat accesând următorul link:

Aprilie 2 (Marti) - Mai 2 (Joi)

Locatie

Campus

Bulevardul Iuliu Maniu 6, București 061344

UPBrelatii.publice@upb.ro Splaiul Independentei nr 313, sector 6, Bucuresti

CampusBulevardul Iuliu Maniu 6, București 061344Center for Advanced Research on New Materials, Products and Innovative Processes