COMUNICAT DE PRESĂ – INTARG 2019, Katowice, POLONIA

COMUNICAT DE PRESĂ

INTARG 2019, Katowice, POLONIA

Cea de-a 12-a ediție a Salonului Internațional de Invenții și Inovații INTARG® 2019, recunoscut drept eveniment oficial IFIA, s-a desfășurat intre 4-5 Iunie în Centrul internațional de congrese din Katowice – capitala centrului lider al economiei și industriei din Polonia.

Evenimentul a atras participanți din 20 de țări: Angola, Bosnia și Herțegovina, Belgia, Canada, Republica Democrată Congo, Croația, Republica Cehă, Egipt, Franța, Yemen, Iran, Indonezia, Macau, Maroc, Oman, Polonia, România, Sudan , Taiwan și Vietnam.

Ediția din acest an a INTARG® a fost inaugurată și susținută de multe instituții de conducere poloneze, organizații internaționale și mass-media, prin acordarea de patronaj onorific, asumându-și rolul de parteneri sau parteneri media. Prezența a numeroși jurnaliști de la televiziune, radio și presă a garantat o acoperire largă de media pentru INTARG® 2019.

Expozanții au reprezentat instituții universitare și științifice, companii industriale și comerciale, inventatori și cercetători privați, start-up-uri, asociații, unități de cercetare a organismelor de stat, precum și licee și școli de învățământ superior. Soluțiile prezentate au inclus conceptele din domenii precum ecologie, medicină, siguranță, aviație, mecanică, inginerie, electronică, energie, tehnologie informațională și altele. Expozanții au prezentat în INTARG® rezultatele cercetărilor lor, noile produse, servicii și tehnici ale oamenilor de afaceri care vizitează.

Programul prezentei invenții a fost îmbogățit cu numeroase conferințe și evenimente însoțitoare (concursul de invenție INTARG®; ceremonia de premiere a gala, conferințe și discuții de grup, întâlniri b2b, petrecere de cocktail de afaceri, călătorie la Cracovia).

Juriul internațional a acordat urmatoarele premii :

• Grand Prix INTARG 2019
  • 12 Medalii de Platina (pentru cele mai bune invenții, din fiecare categorie a salonului),
  • Premiul Președintelui Juriului International,
  • Premiu pentru cea mai buna Invenție Internațională.
  • Medalii de aur, argint și bronz.,

Cele mai bune invenții au fost premiate și de patronatele și partenerii onorifici INTARG®: Ministerul Științei din Polonia, Ministerul Polonez al Investițiilor și Dezvoltării Economice, Ministerul Agriculturii din Polonia, diploma IFIA, Birourile de brevete poloneze și cehe, Camerele ecologice poloneze, Polonia – Federația de Inginerie și multe altele.

Universitatea POLITEHNICA din București, reprezentată de Prof.univ.habil.dr.ing.ec Augustin SEMENESCU, a fost prezentă cu 2 invenții, iar UPB a câștigat medaliile prezentate in cele ce urmează:

AUTOSTATIC SPECULUM WITH ASPIRATION SYSTEM AND VARIABLE OPENING, autori: DOICIN Cristian – Vasile, ULMEANU Mihaela – Elena, SEMENESCU Augustin, DAVIȚOIU Dragoș – Virgil, COSTOIU Mihnea – Cosmin, DOICIN Ioana – Cristina, MANDA Ana Laura

(Medalia de Platină și Diplomă a Salonului INTARG 2019)

BIOCOMPOSITE MEDICAL DEVICE FOR THE EXTENSIVE RECONSTRUCTION OF SOFT TISSUE AND ITS METHOD OF MANUFACTURING, autori: Ulmeanu Mihaela-Elena, Doicin Cristian-Vasile, Davițoiu Dragoș, Tunsoiu Daniela, Tunsoiu Nicolae, Murzac Roman, Paraschiv Alexandru, Doicin Irina-Elena, Semenescu Augustin, Costoiu Mihnea, Mateș Ileana Mariana

(Medalia de Argint și Diplomă a Salonului INTARG 2019)