Comunicat de presa – Atac cibernetic la una dintre facultățile Universității POLITEHNICA din București

COMUNICAT DE PRESA

În data de 10 septembrie 2021 a avut loc un atac cibernetic asupra platformei informatice a Facultatii de Electronică, Telecomunicații și Tehnologia Informației din cadrul Universității POLITEHNICA din București, platforma care asigură interfața între studenți și secretariatul facultății. În urma acestui atac au fost extrase listele de utilizatori înregistrați pe platforma respectivă și parțial unele date personale (CNP-urile unora dintre studenți).

Din fericire, nu a fost accesată și baza de date principală a UPB în care sunt stocate datele personale ale studenților (situație școlară, adresă, informații bancare etc). Aceste date sunt stocate în condiții de siguranță maximă.

Problema de securitate a fost remediată în cursul zilei de ieri și au fost demarate procedurile de informare a autorităților competente în vederea identificării și tragerii la răspundere a autorului atacului cibernetic.

Ne cerem scuze studenților facultății noastre pentru inconvenientul creat de această situație.